ehk miks mõnedel veinidel on medalid?
Veiniarmastajana me tahaksime alati nautida parimaid veine, kuid kuidas me saaksime kinnitust, et tõesti on tegemist millegi erilisega, hea kvaliteediga ja oma ala ekspertide poolt hinnatud veiniga. Kahjuks ei kinnita veini hind mitte alati pudelis oleva väärtust. Mõned kleebised pudelil on vahel küll veidi suunavad, kuid pigem on need vahendid müügi edendamiseks.
Maailmas korraldatakse väga erinevaid võistlusi, kus võistlejateks on veinid ning hindavad neid veinitegijad, sommeljeed ja veinikirjutajad erinevatest riikidest. Üks sellisest võistlustest toimub igal aastal kaks korda Saalbau Neustadt väikelinnas Saksamaal. Veinikonkursi sai alguse aastal 2001 ja nimeks oli MUNDUS VINI ehk “maailma veinid”. Nii ongi, et maailma erinevatest paikadest saadetakse kaks korda aastas ehk kevadel ja sügisel toimuvale veinivõistlustele veininäidised, mida siis oma-ala profid vaatlevad, nuusutavad ja maitsevad. Iga degusteeritud veini kohta täidetakse vastav hindamisleht 100 punkti skaalas. Alla neid veine ei neelata, sest hinnata tuleb veine päevas 60-70 ja seda igal hommikul poole üheksast kuni kella ühe või kaheni päeval, sõltuvat žürii tempost.
Kõik 160 žüriiliiget jagunesid omakorda 5-6 liikmelisteks gruppideks laudade taha, mida juhatas laua president. President oli see, kes hoidis korda ja vaatas, et poleks liigset loba. President lauas tegi nii hindamise tulemustest kokkuvõtteid kui ka hindas samaväärselt teiste žüriiliikmetega veine, mis olid konkursile esitatud. President oli see, kes hindas esimesena veini kõlblikkust ja alles seejärel said teised selle laua hindajad asuda antud veiniga tegelema. Kui vein oli veaga, siis saadeti pudel tagasi ning prooviti uut pudelit sama veini. Kui ka teine pudel osutus veaga pudeliks, siis hinnati seda, nagu antud vein oli, kirjeldades veini vigu.
Hinnatakse veini välimust, aroomi ja maitset ning kvaliteeti tervikuna – kõike seda vastavalt hindamiseks esitatud veini viinamarjasordile ja aastale.
Auhinnad, mida veinid võisid saada, olid:
Silver ehk hõbemedali võisid saada veinid, mis kogusid üle 85 punkti,
Gold ehk kulla need, mis üle 90 punkti ning
Grand Gold need, millel punkte rohkem kui 95.
MUNDUS VINI`t peetakse üheks hinnatumaks ja paremini organiseeritud veinivõistluseks laias maailmas. Medali võitnud veinitootjad saavad tellida oma pudelitele vastavad medali-kleebised, mis ehivad tulevikus selle veini konkreetse aastakäigu pudeleid. Veininautijatele on tänu sellisele äramärkimistele lihtsam eriti hinnatuid veine riiulitelt üles leida ning rõõmu veinist oma sõprade ja lähedastega jagada. Kord aastas toimub samas linnas Spirits Award ISW ehk kange alkoholi võistlus. Võistlusi korraldab Meininger Verlag.
Maailmas korraldatakse samalaadseid veinivõistlusi enamuses veinivalmistamise riikides, kuid siis on need pigem selle riigi, mõne viinamarjasordi või veini-tüübi põhised. Näiteks Veronas Itaalias toimus varem igal kevadel veinivõistlus, mis meenutas veidi sõjaväelist paraadi. Olen seal käinud mitmeid kordi veine hindamas ning seal kamandas “suur pealik” härra Martelli. Veini valasid sädelevates kaelaehetes ja mundrites sommeljeesid, kes ühes rivis seistes valasid iga nelja minuti järel klaasi uue veini, mida siis 100 punkti skaalas hinnati. Itaalias Marche piirkonnas toimus varem “Kalaveinide konkurss”, mis on omamoodi põnev, sest tegemist oli vaid vahuveinide, valgete ja roosade veinidega.