Press "Enter" to skip to content

Parimad ühendajad

Toidu- ja joogikultuur on inimesi sidunud juba aastatuhandeid. Pole kombeks üksi oma toitu nosida või jooki rüübata, kui saab teisiti.
Tekst: Aare Karolin, joogikoolitaja. Avaldatud Tehnikamaailm HOBI / Maitseelamus12/2019
Tunnusfoto: Shutterstock

Sook ja söök on meile eluks vajalik, kuid kindlasti ka „karja“ kooshoidev ja ühtekuuluvust rõhutav tegevus. Koos söömine ning koos joomine on terve perekonna üks paljudest tunnustest. Kui erinevate riikide juhid või valitsusliikmed kokku saavad, toimuvad ikka pidulikud lõuna- ja õhtusöögid. Kohtudes äriasjus partnerite või klientidega, on tihti kaaslaseks kiire kohv või mõni teine jook. Kui aega jagub ja kellaaeg sobilik, siis ka söök. Samas on koos söömisega läbi ajaloo kaasnenud intriigidest põhjustatud ebameeldivatki – ühe või mitme inimese söögijoogi mürgitamine. Ometi on koos söömine-joomine olnud ikka usalduse ning ühtekuulumise märk.
Meie kultuuriruumis, kus eluasemed on maapiirkondades väga laiali paisatud, pole toidu- ja joogikultuuri osaks saanud perekonna või sõpradega regulaarselt ühised söömas käimised väljaspool kodu. Milleks minna raha kulutama, kui oma perenaine oskab hästi süüa teha! Ent reisides ollakse vast rohkem avatud.

Rannakarbid Foto: Aare Karolin

Koos on huvitavam
Suures osas muus maailmas on lood teised. Väljas söömas käimine on peredele traditsioon, mis toimub regulaarselt. Kui mitte igal pühapäeval, siis kord-kaks kuus kindlasti. Meil seevastu saavad sugulased omavahel kokku vaid pulmas või matustel, muul ajal korrapäraselt vaid pereringis.
Toiduklubisid on Eestis erinevaid. Sõpruskonnad eksperimenteerivad erinevate toormetega, valmistavad suupisteid ja kastmeid, kala- ning liharoogi, mida lõpuks kaunistavad-serveerivad. Kuna reisimine on lihtne, ammutavad klubi liikmed mujalt maailmast uusi eksootilisi maitseid. See näib olevat tõusev trend. Tavaliselt naudivad nad toitu koos, arutledes, mis ja kuidas valmis ning mis lisas mõne huvitava nüansi. Huvilised omandavad uusi kogemusi, vahetavad retsepte. Hiljem on neil võimalus hiilata oma uue omandatud oskusega perekondlikul kokkusaamisel või sõpradega söömingul. Sellise klubilise vormi liikmed on ka küpsetajad – kondiitrid, pagarid, sest ühe oodatud toidunautlemise osa on kindlasti magustoidud. Samuti sobivad küpsetised vahepealaks või kergeks ampsuks nii hommikul kui lõunal.
Populaarseks on kujunenud seltskondlikud ühised toidutegemised, kus juhendaja eestvedamisel käib uute teadmiste-oskuste omandamine. Samas on koos toidutegemine üks „meeskonnatreeningu“ vorme, kus kollektiivi liikmed ning vahel ka nende kliendid teevad koos tööd ehk valmistavad süüa, mida hiljem koos naudivad.

Hommikusöök. Foto: Aare Karolin
Midagi magusat! Foto: Aare Karolin

Nautlejate ringkonnad
Veiniklubisid on erinevaid. Ühed tegutsevad pidevalt, teised on aktiivsed hooajaliselt ning kolmandad kogunevad siis, kui leiavad põhjust. Veiniklubide tegevus ongi veidi keerulisem teema, sest see vorm kaasab väga erinevaid huvigruppe. Kes armastab vahuveini, sellele võib punane vein olla pigem ahvatlev lihatoidu kõrvane – üpris keerukas on koondada vaid ühele joogitüübile (näiteks vahuveinile) ustavaid huvilisi. Roosa veini lembide klubisid polegi trehvanud. On stereotüüpne, et veiniklubi liikmed armastavad kõiki veine. Ikka esineb neid, kes eelistavad näiteks magusat kuivadele. Koduveini tegijad kogunevad, et teistelt õppida ning uusi kogemusi ammutada. Kuna šampanja ja vahuveinid on prestiižsed, on nende klubide arv Eestis jõudsalt kasvamas.
Konjaki– ja viskiklubid on ühed vanemad ning paremini organiseerunud. Loomulikult võiks huvi nende edevate ja peente napsude vastu olla laiem, kuid aeg ning materiaalsed võimalused pole iga huvilise jaoks soosivad. Mida täpsemalt on defineeritud klubi joogi nimetus, seda keerukam on leida sinna liikmeid. Neliteist aastat tagasi loodi Eestis esimene Naiste Konjakiklubi, mis ei tähenda seda, et seal mehi ei käiks. Meeste konjaki- ja viskiklubid on tegutsenud juba aastakümneid. Meil on olnud ka haruldusi, näiteks aperitiivi Pineau klubi. Väidetavalt ainulaadne.

Viskiklubid peavad igal aastal oma suviseid ja talviseid võistlusi, kus peale joogi nautimise katsuti varem rammu spordiski. Mäletan, et ühe vanema viskiklubi põhikirjas seisis, et viski puudumisel juuakse ka teisi toredaid jooke. Mõistlik, sest inimene suudab söömata elada mitmeid päevi, kuid juua tuleb. Muidugi ei pea joogiks alati olema alkohol.
Räägitakse, et elame nn viinapiirkonnas, ning arvatakse, et see on meie alade üks peamisi alkohole õlle kõrval. Ise ma pole viinaklubi kohanud – seda jooki juuakse lihtsalt sõpruskonnas ja nn klubiline vorm pole oluline. Ent sõpruskonnad-klubid on viinast kui joogist siiski huvitatud, sest üha populaarsemaks on muutunud viinakoolitused pimemaitsmisena. Viinal ja viinal on vahe, ehk isegi väga suur vahe! Mõni neist on aroomilt puhas, nagu peakski olema, teine aga viinasoki lõhnaga või haiseb kemikaalide-lisandite järele. Pimemaitsmisel on nii mõnigi osaline avastanud, et see, mida ta pidas oma vaieldamatuks lemmikuks ning on suuremas koguses ka varunud, osutus proovitud jookidest kõige viletsemaks. Samuti on üks huvitav seltskond kodused õllepruulijad, kes käivad koos maitsmaks-hindamaks sõprade valmistatud jooke.

Šampanja ja austrid
Foto: Aare Karolin

Klubid on igati tänuväärsed ühendused, sest nendes toimub pidev uute maitsete otsimine, liikmete ja klubi külaliste koolitamine. Ollakse rohkem teadlikud jookide riskidest ning seda teavet levitatakse ka oma sõpradele. Arvan, et isegi paremini kui mõned eelarvelised asutused. Lisanduvad kombineeritud ettevõtmised, kus on esindatud toit ja jook ning nende omavaheline sobitamine. Joogiklubidel on tavaks külastada ka erinevaid jooke valmistavate riikide tootjaid, et omandada uusi teadmisi ja nautida sõpradega meelepäraseid rüüpeid, õppida teiste kultuuride erinevusi. Paljuski sõltub sõpruskonna või klubi areng ettevõtlikust liidrist, kes juhib ja koondab inimesi enda ümber. Mõnel seltskonnal ulatuvad plaanid mitu aastat ette.

Toit ja jook ühendavad inimesi, kuid liialdades lahutavad!

Alkohol suurtes kogustes võib olla kahjulik te tervisele! Alkohol ei lahenda probleeme, kuid seda ei tee ka piim!
Lehekülje õigused © joogikoolitused.ee 2003 – 2019