Me perekond siirdus “kultuuri-sooja” selleks, et tutvuda Kataloonia ajaloo, toidu- ja joogikultuuriga.
Jaanuari keskel Hispaania idarannikul Barcelonas on nende talv. Päeval päikesega kerkivad temperatuurid +15-16-ni, kuid öösel võivad langeda nulli lähedale. Ühel hommikul, kui väljas oli +2 kraadi, ei tundunud see nii külm kui seda Eestis. Tuulise ilmaga võib tuulekülm olla ebameeldiv.
Väga meeldis linnaplaneeringuga avarus, ei kohanud ummikuid, palju oli ruumi jalgsi käimiseks, polnud näha inimeste vahel kihutavaid häirivaid tõukerattaid. Suurlinn inimeste jaoks. Kuigi nende jaoks talv, olid väliterrassid täitunud päikeselistel külgedel inimestega. Külalisteks toredad noored söömas lihtsat Patatas bravas, mis koosneb valgetest kartulitest, mis on lõigatud kahe sentimeetri laiusteks kuubikuteks, mis seejärel õlis praetud ja serveeritud soojalt koos vürtsika brava-kastmega. Odav ja toitev. Samas ca 70-80 aastased sätitud prouad või härrad nautimas klaasikest veini või õlut. Muidugi ka emad lastega ja ohtralt koerajalutajaid. Tundub, et Covidi ajal, kui lemmiklooma omamine andis rohkem liikumisvabadust, lisandus neid Hispaania peredesse üksjagu.
Üheks minu toidukultuuri eesmärgiks oli külastada La Muscleria nimelist rannakarpidele spetsialiseerunud restorani, millest olin vaid kuulnud, kus valikus on 20+ erineval viisil valmistatud rannakarbid, lisaks on menüüs tavapäraseid eelroogi, praade ja magusat. Suvel tuleb seda restorani külastades koht reserveerida. Proovisime veidi vürtsikaid tomatikastmega rannakarpe ja eriti rammusad Roqueforti juustuga karpe. Kaaslaseks väga hea mineraalne Rias Baixas’est pärit vein ning õhtu oli väga ilus ja nauditav.

Teiseks tahtsin väga külastada nende kuulsat turgu La Boqueria’t, kus saadaval erinevad värsked saadused. Palju puu-ja köögivilju, liha ja lihatooteid, kala, molluskeid. Baarilettidel väljas kõik pakutav, saab nii kaasa osta kui ka kohapeal nautida .Tellisime sardiine ja kaheksajalga, kõrvale paar klaasi valget veini, millega maitseid täiendada. Super-hea! Oleks veel tahtnud erinevat proovida, kuid kõht sai täis.

Ühe õhtupooliku pühendasime oma tapasse baaride poolest kuulsal Carrer de Blai’l pincho’dele. Need on Baskimaa suupisted, mis on üles ehitatud pika saia viilule, mille peal erinevad katted – kala või mereannid, kana, liha või vorstijupid, erinevad juustud, hispaania tortilla, muna jmt. Arvestades nende arvukust baarilettidel, manustatakse neid ohtralt. Pincho’sid hoiavad koos toidutikud, mille järgi baaris nende üle arvet peetakse. Pincho’de kõrvale sobivad erinevad lahjad joogid – vein, õlu, kokteilid.

Üheks põnevamaks toiduelamuseks oli Maná 75 ehk külaskäik ühte Barcelona parimatest paella restoranidest. Asub see La Barceloneta’l – poolsaarel, kus ühel pool palju luksusjahte ja teisel pool liivarand, kus mürisevad suurema tuulega lained. Ja siis keset „mittemidagit“ üks väga kiidetud avatud köögiga paella koht. Võtsime seepiatindiga mereanni-paella. Valikus oli erinevaid paellasid palju, nende tegemist on võimalik avatud köögid ka jälgida. Kindlasti tuleb enne kohad reserveerida ja seda ka talvel.

Üheks Barcelona reisi eesmärgiks oli külastada Antonio Gaudí kuulsat meistriteost La Sagrada Família. Samuti oli soov külastada arhitekti projekteeritud Güelli parki koos majaga, kus Gaudí elas kuni 1925. aastani, ning lisaks veel mõnda Antonio Gaudí projekteeritud maja.
Basiilika La Sagrada Família on rohkem kui sada aastat ehitatud pühamu – tempel, kus igal nurgal üllatab pühendumine, eriline vaimsus ja pompoosne teistmoodi nägemus ja teostus ehitisele, selles olevatele ruumidele. See teebki selle basiilika eriliseks. Sealset vaimsust veidi segavad lakkamatud turistide hordid, kes rohkem või vähem oma audio-giididest erinevates keeltes ja valjusti pajatusi ümbritsevast kuulavad. On palju detaile, mida märgata, ning seda nii majas sees kui ka väljaspool. Võib julgelt öelda, et kui pole käinud selles pühamus, siis pole nagu Barcelonas käinud.
Külastasin ka Passeig de Gràcia tänaval Casa Milà nimelist Antonio Gaudí projekteeritud maja, õigemini selle ühte korrust eluruumidega, kus oli eelmise sajandi alguse olustik, pööningut ja eriliste korstnatega katust. Gaudí projekteeritud hooneid ja tema stiili jäljendusi on näha linnas rohkem.
Lisaks arvukatele kilomeetritele, mis selle linna tänavatel sai läbitud, külastasime teisi kirikuid, sh. Barcelona katedraali ja selle katust, kust avanes imeline vaade ümbritsevale. Oli palju põnevat ja muidugi people watching – väljas söögitaldriku või joogiklaasi taga istudes lihtsalt jälgida kõiki neid huvitavaid inimtüüpe, kes möödusid.
Viimasel õhtul oli soov käia-vaadata mõnes väga kohalikus söögikohas, selleks valisime Bodega Joan, mis asus me öömajale väga lähedal. Tore puhvet, kus lisaks suurele letile oli erinevas suuruses laudu. Kuna olime varajased tulijad, siis saime veel kohti valida. Sõime erinevaid tapaseid, portsjonid olid suured, toit suurepärane. Mõnekümne minuti pärast olid kõik kohad täis ja töötajatel sahmimist palju. Meil sai esimene nälg kustutatud ja saime jälgida seda sagimist põnevusega jälgida. Ukse taha kogunes järjekord. Kui keegi oli oma arve tasunud, täitusid tühjad kohad sekunditega.

Käisime ka Barcelona imekaunis kontserdisaalis Palau de la Música Catalana flamenko etendust vaatamas. Minu üllatuseks oli tegemist rohkem laulu- ja muusikaetendusega. Pidasin flamenkot pigem tantsuks. Publiku hulgas olid mõned väljamaalased, kuid muidu oli pigem tegemist pereüritusega, kus külastajad olid oma väikeste lastega, kelle istumise alla sai panna sobiva kõrgendava raami, et pisipõnn suudaks vaatemängu jälgida. Eraldi vaatamisväärsus oli kontserdisaali sise- kui ka väliskujundus, mis samas sobis väga hästi suurejoonelisse Barcelonasse. Põnev oli!
Kokkuvõtteks, Barcelonasse kohalejõudmine on väga lihtne, majutuse hinnad oodatust veidi kõrgemad, kuid väljas söömine ja transport on ca 30% odavam kui kodus. Kindlasti on veel palju kohti, mida Barcelonas külastada, kuid pika nädalavahetuse jooksul seekord lihtsalt rohkem ei jõudnud. Meie linna keskmes Av. Diagonal ääres asunud B&B majutuse terrass oli väga mõnus, et seal ka lihtsalt päikeseloojangut ja selle juurde sulnist vahuveini nautida. Eesmärgid said selleks korraks täidetud, kuid juba tahaks sellesse võluvasse suurlinna tagasi minna.
Kindlasti oma külastamise planeerimise ajal võite kasutada http://www.visitbarcelona.com/