Press "Enter" to skip to content

Vein ja kana

Seltskondlikud toidu- ja veinikatsetused

Eestlaste traditsioonilisel jõulu­laual on sealiha, verivorstid ja hapukapsas. Aga täiesti vabalt võib perele või külalistele pakkuda hoo­pis kanatoite. Neid on lihtsam valmis­tada ja kergem seedida.

Toidu kõrvale sobiliku veini leidmiseks võiks teinekord katta külalistele laud selliselt, et lisaks toiduriistadele oleks seal kaks-kolm veiniklaasi. Roa kõrvale valage jooki varjatud sildiga pudelist (näiteks paberkotti pakituna), et pea­le teie ei teaks keegi, mis veiniga te­gu. Selliselt saate pakkuda külalistele võimaluse ise kõige sobivam ja meelepärasem vein leida. Jooki ei pea maitsemiseks valama palju. Kui valikud on tehtud, näitate, mis pudelitega tegu. Seltskondlikku vestlust jätkub kauaks, elevus ja parem arusaam veini ja toidu kooskõlast on garanteeritud. 
Mõneti sarnaselt tegime meie, maitstes kolme toidu juurde üle tosi­na veini (hoiatuseks: seda pole vaja ko­dus järele teha, piirduge pigem kahe-kolmega). Röstitud, grillitud või hau­tatud kodulinnud sobivad nii valgete kui ka päris mitmete punaste veinide­ga. Meie püüdsime parima kõrvase lei­da uutele Talleggi toodetele.

Delikatess-kanamaksapasteet 
Eelroaks valmistasime kanamaksapasteedikorvikesi. Pasteet sai konsistentsilt hõrk ja õhuline. Panime selle anumas­se, lisasime veidi seemnetest puhasta­tud ja peenikeseks hakitud tšillit, näpuotsaga soola ning veidi rõõska koort, vahustasime. Korvikeste jaoks rullisime lehttaina pisut õhemaks ja lõika­sime parajad suupisteruudud. Murd­sime ruudud kokku ja lõikasime sälgud sisse, et tekiks korvike. Määrisime munakollasega. Küpsetasime ahjus 10-15 minutit temperatuuril 195 °C, kuni korvike oli pealt kuldpruun. Jahtunud lehttainakorvikesse panime lusikaga pasteedivahu, kaunistuseks sobitasi­me veidi laimimahlas seisnud pirnitüki.

Hõrk sinkpraad kanalihast 
Praad on poest ostes küpsetusvalmis -ainult torka auk sisse ja pane ahju. Sinkpraes on nahaga kanafilee ja koivaliha. Viimane annab muidu veidi kuiva­le linnule teistmoodi mahlakust.

Tore, et kana pole vaja tükeldada, sest sel­le on teinud juba tootja. Kanalihast praad on meeldiv kerge söök.

Lisandiks valmistasime värske salati kirss-tomatite, rukola, lollo rosso ja värske­te peedilehtedega. 

Sinkprae juurde leidsime valikust kaks veini, nii valge kui ka punase. Val­getest sobis kõige paremini Joseph Cattin Riesling M.O. Macon 2008 AOC Al­sace, valmistatud 100% „Rieslingi” viinamarjast. Aroomilt värske, hea mineraalsusega, lilleline, tsitruselis­te (laim) nootidega. Maitselt mineraal­ne, õline, hea tasakaalu ja happega. 
Punastest veinidest oli sinkprae kõrvale heaks kaaslaseks Veranda Pinot Noir 2008, mis on valmistatud Tsiilis Bio Bio Valley’s. Aroomis ürdid, lag­rits, kirsi-ja ploominüansid. Maitselt mahlakas, hea happega, veidi tubakane ja trühvline. 

Parmesani ahjukana 
Seda õrna, veidi juustumaitselist ahjukana on mugav valmistada, toode on küpsetuskarbis ja -kotis toredalt ette valmistatud. Tegu on veidi itaaliahõngulise Parmesani-ahjukanaga, mis ah­just välja võttes on kuldpruun ja väga ahvatleva isuäratava aroomiga. 

Mõistlik on kana pakkuda koos karpi koguneva leemega, sest nii saab roog intensiivsema maitse. Lisanditeks pakkusime ah­jus küpsetatud Pariisi kartuleid, papri­kat, õuna, apteegitilli ja kirsstomateid, mida maitsestasime enne küpsetamist pipra-soola ning veidi oliiviõliga. 

Kõrva­le pakkusime ka värsket rohelist salatit. 
Parmesanikanaga sobis meie vali­kust taas kaks veini. St Stephan’s Crown Tokaij Furmint 2009 on poolmagus val­ge vein, mille kergelt vürtsises aroo­mis on tunda punaseid marju. Mait­ses on küpsed puuviljad heas tasakaa­lus. Tekkis huvitav küpse kana ja ker­ge magususe kooskõla. 
Neile, kes magusaid veine ei armas­ta, soovitame ahjukana kõrvale Goretti Torre del Pino 2008, mis on pärit Itaa­liast Umbriapiirkonnast. Vein on segatud 50% .Trebiano Toscano”, 30% „Grechetto” ja 20% „Chardonnay” viinamarjadest. Aroomis val­ged suvised lilled, küps ananass, kollane virsik ja pirn. Maitselt hea hap­pega, värske, puuviljane.

Maitsemisega toimetasid Krista ja Janek Kalbin, Tiina Tikva, Andre Pere­mees, Triin Vunk, Heidi Tinnuri ja Aare Karolin. 
Artikli autor: Aare Karolin. Fotod: Krista Kalbin.