Press "Enter" to skip to content

Toiduvalmistamisega meeskonnatreeningud

Maitsenauding – Gurmee talvises metsas

Lisaks suvesoojuses grillimisele võiks vahel sõpradega hoopis külma ja lumega metsa minna ja seal teiste vahenditega söögitegemist katsetada.

Esimene entusiastide salk siirdus metsa juba varavalges, et lõkked süüdata ning söögi­tegemiseks kõik ette valmistada. Kuna RMK on headel aegadel panustanud looduslikult kaunites kohtades lõkke­platside valmistamisse, otsustasime Kõrvemaal asuva Kakerdaja raba ääres oleva endise Noku talu maadel asuva lõkkeplatsi kasuks, kus ka väike varju­alune. Loomulikult pole vähem tähtsad vastavad metsariided ja jalatsid, et soe ja mugav oleks.

Meie nägemus oli teha midagi teistmoodi, mitte lihtsalt grillida ja keeta. Toidud ja joogid olid päev varem tootjatelt kokku korjatud koos näpunäidetega, kuidas neid metsatingimustes valmistada võiks.

Kui tuli oli üleval, valmistasime kohe vaarikavartest teed, kuhu sai lisatud veidi rosinaid ja kuivatatud aprikoosi. Kui ülejäänud seltskond kohale saabus, mindi, teetermosed ühes, laudteed mööda Kakerdaja järve kaema. Tagasitulekul pakkusime juba eelrooga. Kes soovisid tee sisse külmarohtu, lisasid veidi Angostura kaheksa­aastast rummi.

Suitsune mozzarella-saiad
Soovin tellida!

Suupisteks kerge suitsuga küpsetatud mozzarella-saiad 
Koduses praeahjus sama toitu tehes on kõik lihtne. Metsas kalastustarvete müüjalt laenatud suitsukastiga hoopis keerulisem, kuid huvitavam. Pole püsivat temperatuuri ja puudub aken, kust küpsemise kulgu vaadelda. Suitsukastiga küpsetamine oli üks huvitavaim kogemus, mida väärtustas kuumsuits. Parim suits tuleb lepapurust, mida pannakse suitsukasti põhja. 
Gruusia leiva lõikasime parajateks tükkideks ja keskelt pooleks, pehmema poole kastsime kergelt heasse külmpressitud oliivi­õlisse. Seejärel laotasime leivad tihedalt suitsutuskasti restile. Lisasime tükikese päikese­kuivatatud tomatit ja mozzarella-­viilud, kõige tipuks pooliku kirsstomati. Asetasime restid suitsukasti ja katsime tiheda kaanega. Küpsetusaeg sütel ligi 20 minutit. Enne söömist lisasime kirsstomati peale värske basiiliku lehed. Eelroog tuli oivaline. Selle juurde sobisid imehästi Kreeka õlled Craft Red Ale ja Smoked Lager.

Eelroaks kergelt praetud kammkarbid

Kammkarbid

Kammkarbid valmistasime suurema panni peal lõkke kohal. Kui lõke piisavalt kuum, asetasime panni tulele, et see veidi loodis oleks. Asetasime osaliselt külmunud kammkarbid pannile ja valasime veidi oliiviõli. Pruunistasime kergelt, lisasime sojakastet ja tšillipulbrit.

Sõime otse pannilt. Maitselt olid kammkrabid lõkkest veidi suitsused, imehästi sobis nende kõrvale Uus-Meremaa valge vein Bishop’s Leap Sauvignon Blanc.

I pearoog: hautatud liha

Hautatud liha

Selleks et sütt võimaliku tuule eest kaitseda, kaevasime metsa väikese süvendi, kuhu tegime söe tarvis lõkke. Sellises kraavis pinnas kuumeneb, mis omakorda annab küpsemisele lisaefekti. Proovisime valmistada kahte liha: kodumaist põtra ja lammast. Tükid ladusime malmist haudepotti, lisasime hakitud kaalika, peedi, porgandi, sibula ja küüslaugu. Maitseks juurde päikesekuivatatud tomateid, pipart, sojakastet, veidi õli ja törts valget veini. Haudepotid panime kolmeks tunniks süte peale podisema. Vahepeal, kui söed otsa said, tõstsime potid kõrvale, kuid malmpottides küpses toit vilkalt edasi. Kagu-Austraalia punase veiniga Yellow Tail Shirz oli roog väga hea.

brasiilia härg …

II pearoog brasiilia härg 
Päev oli õhtusse saamas ja väljas pimenes, vastupidiselt ootustele hakkas sadama vaikset laia lund. Tegemise tuhin aga oli suur ja soov midagi uut valmistada ajendas taskulampide valgel härja kallale. Ladusime lõkkele uued puud, et küpsetamiseks piisavalt sooja oleks, ning ajasime panni kuumaks. 
Samal ajal eemaldasime sisefileelt kelmed ning lõikasime liha parajateks tükkideks. Kui pann juba särtsus, küpsetasime tükid kergelt mõlemalt poolt, lisasime veidi sojakastet ja pipart. Tulemus oli väga hea: mahlane ja viilu lõigates paljastus keskelt kergelt toores liha. 
Härja kõrvale tegime rohelise salati, kuhu segasime lehtsalatit, lollo rosso’t, rukolat, oliiviõli, Parma juustu viile, veidi pipart, seesamiseemneid ja Kreeka pähkleid. Ka see roog sobis varem nimetatud punase joogiga suurepäraselt, kuigi vein oli veidi külm. Mis teha – metsas talvel ikka jahe.